STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA HNÚŠŤA
Hlavná stránka
Španielsko Andalúzia Malaga

Španielsko

Španielsko

Španielsko - España,alebo  Španielske kráľovstvo  - Reino de España  je krajina v juhozápadnej Európe na Pyrenejskom  poloostrove.  Jeho pevnina hraničí na juhu a východe so Stredozemným morom (s výnimkou malej pozemnej hranice s Gibraltárom), na severe s Francúzskom, Andorrou, na severozápade s Biskajsým zálivom a na západe s Atlantickým oceánom a Portugalskom. 

S plochou 504 030 km² je Španielsko druhou najväčšou krajinou západnej Európy a Európskej únie po Francúzsku.

Španielsko je demokracia vo forme parlamentnej vlády v rámci konštitučnej monarchie. Hlavnám mestom je Madrid.

ŠPANIELSKA KUCHYŇA

Španieli sú pyšní na svoju gastronómiu, a to právom. Stredomorská kuchyňa je pestrá, ľahká a veľmi zdravá, tvorená predovšetkým šalátmi, rybami a morskými plodmi. Používajú sa najmä čerstvé ingrediencie, prezentácia na tanieri je jednoduchá, bez zbytočných kudrliniek.

Pre Španielov je jedlo spoločenská udalosť, robia z neho malý sviatok. Takéto posedenie môže trvať aj tri hodiny, má niekoľko chodov a množstvo prestávok na temperamentnú konverzáciu. Na stole samozrejme nemôže chýbať chlieb a víno. Keď si budete myslieť, že viac sa do Vás nezmestí, dostanete ešte dezert a kávu, aby ste sa aspoň trochu prebrali.

Existuje niekoľko miestnych špecialít, ktoré by ste mali ochutnať:

GAZPACHO je studená polievka alebo tekutý šalát, záleží na uhle pohľadu. Používa sa čerstvá miestna zelenina (paradajka, uhorka, paprika, cibuľa) a ochutiny. Môže sa piť rovnako na raňajky ako aj predjedlo k večeri. Je veľmi osviežujúce.

PAELLA je španielska klasika, pôvodom z okolia Valencie, ale rozšírená po celej krajine. Základ je ryža a pridáva sa zelenina, mäso alebo morské plody, podľa chuti. Tu sa samozrejme odporúčajú morské plody, zaručene čerstvé.

TAPAS je jedlo a zvyk, ktorý má korene priamo tu v Andalúzii. Názov vznikol zo slovesa „tapear“ (prikryť), pretože tanierikmi s malou porciou jedla sa prikrývali poháre vína, aby sa doň neprášilo a nesadali naň vínne mušky.

Domáci sú zvyknutí zahryznúť niečo drobné k svojmu poháru vína alebo piva, kvôli chuti, ale aj kvôli spomaleniu účinkov alkoholu. Málokedy nájdete niekoho len piť. Na tapas sa nechodí osamote, ale v skupinkách, aby bolo s kým konverzovať pomedzi dúšky a sústa. K tomuto rituálu patrí aj prechádzka, keďže zvyknú vystriedať niekoľko podnikov kvôli špecialitám alebo atmosfére.

Tapas môžu byť teplé alebo studené a podávajú sa aj ako predjedlo v reštauráciách. Môže to byť naozaj čokoľvek – šunka, syry, krevety, kalamáre, slávky, olivy. Existuje nespočetné množstvo variácií, rovnako ako existuje množstvo podnikov, v ktorých ich dostanete.

Väčšinou sú to tradičné bary, steny vyzdobené pestrofarebnými kachličkami, za barom drevené barely s vínom a na trámoch visia šunky, cesnak a papriky. Kedysi sa tapas dávali zadarmo k pitiu, ktoré ste si objednali, ale s príchodom turizmu tento zvyk mizne. Jedna porcia Vás vyjde 1.50 – 2.00€ a zvyknú sa konzumovať v stoji pri bare.

To je inak ďalší zaujímavý zvyk, na ktorý môžete naraziť. Nápoj alebo jedlo skonzumované priamo na bare Vás vyjde lacnejšie ako keď si ho necháte priniesť ku stolu. Najdrahšie Vás to vyjde vonku na terase. Takže si dobre vyberte, kde budete vychutnávať svoj pohár miestneho sladkého vína, nie nepodobného portskému.

Slávne sú aj miestne šunky – jamón serrano a jamón iberico. Podávajú sa spolu s chlebom namočeným v olivovom oleji. Serrano je obyčajná údená šunka, ale iberico je z andalúzskych prasiatok chovaných na sladkej kukurici. Iberico zvykne byť drahé, ale skvelé.

Musíte ochutnať aj olivy, ktoré rastú v kopcoch Andalúzie. Od maličkých horkých až po veľké sladučké manzanillas. Existujú rôzne nálevy z cesnaku a korenín, alebo sa plnia mandľami, kapárami alebo ančovičkami.