STREDNÁ ODBORNÁ ŠKOLA HNÚŠŤA
Hlavná stránka
Španielsko Andalúzia Malaga

Španielsko

Malaga

Málaga je prístavné mesto v južnom Španielsku v Andalúzii. Má rozlohu viac ako 385 km² a 558-tisíc obyvateľov.

Málaga má vlastné pláže, najkrajšia je Malageta.  Najzaujímavejšia časť Málagy je bezpochyby jej historické centrum. Mesto má bohatú históriu, preto tu nájdete budovy z rôznych období. Určite netreba vynechať dominantu mesta, katedrálu, pevnosť Alcazaba, horný hrad Gibralfaro. Na Plaza de la Merced stojí dom, v ktorom sa narodil Picasso a v jednej z neďalekých uličiek je jeho múzeum. Po hlavných pamiatkach sa môžete previezť turistickým autobusom, ale rovnako Vás očarí množstvo bezmenných budov, ktoré tvoria atmosféru mesta.

Pozrieť sa sem môžete kvôli kultúre, architektúre alebo nákupom, ale to, čo robí Málagu Málagou sú ľudia a ich zvyky. Vďaka príjemnému počasiu prakticky po celý rok sa život ľudí odohráva priamo na ulici. „Malagueños“ sú považovaní za otvorených a priateľských ľudí.

Zdá sa, že vždy majú čas na kávu a priateľské posedenie. Milujú spoločnosť, oslavy a dobré jedlo. Cez víkend (v lete môže pre mnohých začínať už vo štvrtok) celé rodiny mieria von spoločne, minimálne na večeru.

K jedinečným zážitkom patrí návšteva trhoviska ATARAZANAS. Rušné a hlučné miesto plné farieb, kde všetky dobroty zoženiete za babku. Teda ak sa dohovoríte, lebo tu bez španielčiny nepochodíte.

To, že sa tu ľudia radi bavia, dokazujú aj štatistiky. Podľa nich má Málaga najviac barov a kaviarní na meter štvorcový.

Rovnako ako v Taliansku aj tu je vysoko rozvinutá konzumácia a kultúra kávy. Každý jej vypije za deň niekoľko šálok a vždy je to príležitosť posadiť sa, porozprávať sa, zatelefonovať si alebo prečítať noviny. Na raňajky to býva káva s mliekom (cafe con leche) a sladkým pečivom, po jedle sa do kávy pridáva brandy alebo whisky.

Na prvý pohľad sa môže zdať, že je v ponuke veľa druhov, ale všetko závisí na pomere kávy a mlieka. Cafe solo je bez mlieka, cortado má len pár kvapiek mlieka, mitad je 50 percent mlieka a 50 kávy a sombra je 25 percent kávy a zvyšok je mlieko. Ak si však sombru objednáte mimo Málagy, čašník to pravdepodobne nepochopí.

Ďalšia vec s ktorou by ste mali rátať je španielsky prístup k obsluhe v baroch aj obchodoch. Mohlo by to vyzerať ako ignorácia, ale taký je proste tunajší životný štýl. Miestny si radšej užije svoj život a všetko spraví svojim tempom než by sa naháňal za sprepitným. Však ste na dovolenke a pár minút Vás nezabije.

Nočný život v Málage začína až okolo polnoci, čo bude tiež súvisieť s klímou. Celú noc tu vydržíte v krátkych nohaviciach a tričku. Diskotéky sa nezvyknú zapĺňať pred jednou. Výhodou miestnych barov je, že nemajú pevnú zatváraciu dobu, čiže kým sa bavíte, točia sa peniaze a majiteľ nemá dosť, je otvorené. Čo môže byť kľudne o ôsmej ráno a vy tak pri raňajkách stretnete človeka čo dal prednosť rannému joggingu pred nočnou zábavou. Nočný život nie je vyhradený letnou sezónou, ale je fakt, že mimo nej sú niektoré podniky zatvorené, alebo nie sú otvorené tak dlho.

Keď sme pri oslavách, sú dva dátumy, kedy oslava naberá obrovské rozmery. Prvý z nich je Veľká Noc, tu nazývaná Semana Santa – svätý týždeň. Už názov napovie, že to nie je predĺžený víkend ako u nás, ale celý týždeň.

Málaga má veľké množstvo kostolov a každý z nich pripravuje vlastnú procesiu. Za jeden deň môžete vidieť tri-štyri procesie. Veriaci nesú tróny so sochou Ježiša Krista alebo Panenky Márie po hlavných uliciach mesta. Tróny sú obrovské, naraz ich nesie okolo sto ľudí. Sochy sú v niektorých prípadoch niekoľko rokov staré.

Ulice sú naplnené na prasknutie. Ľudia nesú zapálené sviečky a všade sa ozýva hudba. Procesie, ktoré sa konajú v stredu, sprevádza rozhadzovanie okvetných lístkov ruží a vypúšťanie holubíc. V tomto dátume sú hotely a hostely plné, ak chcete navštíviť Málagu práve cez Semana Santa, objednajte si ubytovanie vopred.

Ďalší veľký sviatok je Féria de Málaga, niečo ako sviatky mesta, alebo trhy. Trvajú celý týždeň a takýto sviatok má každé mesto v Andalúzii. Keby to bolo v ľudských silách, a sile našich peňaženiek, môžete ísť z férie na fériu celé leto.

Féria de Malaga sa oslavuje na počesť znovudobitia Málagy katolíckym kráľovským párom, Ferdinandom a Isabelou v roku 1487. Oslava začína tretí augustový piatok obrovským ohňostrojom. Najlepšie ho vidno z miestneho prístavu a ak nadviažete kamarátsky vzťah s miestnymi rybármi a zoberie vás ten večer na more, vyhrali ste.

Mnoho podnikov a organizácií ten týždeň zatvára a ľudia majú dovolenky. Ak nemôžu úplne zatvoriť, ako napríklad banky, redukuje sa množstvo personálu a otváracie hodiny. Féria má dve tváre. Jedna z nich začína okolo obeda v centre mesta. Ulice lemujú „casetas“, stánky s jedlom a pitím, lampy a zástavy. Námestia sa zmenia na centrá kultúrneho života, kde sa hrá a tancuje flamenco a predvádzajú ostané zvyky a tradície.

Mnoho rodákov žijúcich mimo sa na tento dátum vracia domov, aby sa stretli s rodinou a priateľmi. V miestnej koride pri pláži La Malagueta prebiehajú býčie zápasy a súťaže na koňoch.

Druhá časť začína okolo deviatej večer, keď centrum stíchne a zábava sa presunie na okraj centra. Tam sú postavené ďalšie stánky s jedlom, pitím, kolotoče a hudobné produkcie. Tie zahrňujú všetko od diskoték cez živé reggae až po flamenco. Tu zábava pokračuje do skorých ranných hodín.

Ak teda budete na Costa del Sol práve v tomto čase, obetujte jednu noc a navštívte Fériu. Atmosféra je neopakovateľná.